Germany bookmaker bet365 review by ArtBetting.de

UK Bookmaker English BET365 review by ArtBetting.co.uk

BAĞIMSIZ SAĞLIK-SEN BAŞKANI BAYRAKTAR: KAMU KREŞLERİ AÇILARAK KREŞ SORUNU ÇÖZÜLMELİ

Bağımsız Sağlık-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktar, Sağlık Bakanlığı’nın 81 ilin sağlık müdürlüğüne gönderdiği yazıyla her ilde, tüm sağlık kuruluşlarında sağlık çalışanlarının 0-6 yaş grubundaki çocukları için kreş açılmasını istemesine rağmen kurumların harekete geçmediğini anlattı. Türkiye’deki kadın çalışan sayısının en fazla olduğu alanlardan birinin sağlık alanı olduğunu ve bu kuruluşların 24 saat esasına göre aralıksız hizmet verdiğini belirten Bayraktar, “Buna rağmen doğru düzgün hiçbir sağlık kuruluşunda kreş hizmeti verilmiyor. Verilen hizmetler ise özel sektör eliyle verilerek çalışanlardan en az 600 lira talep ediliyor. Sağlık alanında kreşlerin kamu kreşi olarak açılması, kamusal hizmet verilmesi, ücretsiz olması ve 7/24 esasına göre hizmet vermesi gerekmektedir” dedi.

Bağımsız Sağlık-Sen Başkanı Bayraktar, yaptığı yazılı açıklama ile sağlık alanında her geçen gün biraz daha büyüyen kreş sorununa dikkat çekti. Sağlık alanının çalışma koşulları, yoğunluğu, nöbetler, 7/24 çalışma düşünüldüğünde sağlık çalışanlarının acil olarak kreşlere ihtiyaç duyduğunu anlatan Bayraktar, “Ancak yıllardır Sağlık Bakanlığı sadece illere yazı gönderirken, gönderdiği yazının ise takipçisi olmuyor. Mevcut yasal zorunlulukların yerine getirilmesi ve kreşlerin açılmasına ilişkin bir denetim mekanizması maalesef bulunmuyor. Elbette sivil toplum kuruluşları olarak bizler bu denetimi yapıyoruz ancak bu bakanlığın öncelikli vazifesidir. Böyle bir irade ortaya konulmadan genel uyarı yazıları ile bu sorunun çözülmeyeceği ortadadır” dedi.

KREŞLER KAMU KREŞİ OLMALI

Bağımsız Sağlık-Sen olarak, sağlık alanında kreşlerin kamu kreşi olarak açılması, kamusal hizmet verilmesi, ücretsiz olması, 7/24 esasına göre hizmet verilmesi ve nitelikli hizmet verilmesi yönünde talepleri bulunduğuna vurgu yapan Bayraktar, “Oysa, mevcut işleyiş hiç böyle değil. Sağlık kuruluşlarındaki en ucuz kreş 600 TL. Üstelik açılacak kreşlerin kamu eliyle açılması ve hizmetlerin kamu çalışanları tarafından verilmesine ilişkin bir düzenleme de yok. Özel kreşlerle anlaşılarak ya da hizmet alımı yoluyla kreşler açılması teşvik edilmekte ve bu uygulama sağlık alanında çoktan başlamış vaziyette. Bu ise kreşlerle ilgili başta ücretin yükselmesi ve bu nedenle hizmete ulaşamama sorununa neden oluyor” dedi.

Sağlık Bakanlığının gönderdiği yazıda sağlık hizmetinin 7/24 esasına göre verildiği söylense de, kreşlerin 7/24 esasına göre hizmet vermesi gerektiğine ilişkin herhangi bir ibare, uyarı, zorunluluğun ifade edilmediğinin altını çizen Bayraktar, “Şu an sağlık alanında 7/24 esasına göre hizmeti karşılayan kreş ne yazık ki yok ve bu yazının da bunu değiştirmeye yönelik bir derdi olmadığı görülüyor” ifadelerini kullandı.

Erken yaşta çocuk bakım hakkının karşılanmasının çok önemli olduğunu belirten Bayraktar, “Bu konuda atılacak her adım çok kıymetlidir. Ancak doğru temelde ve sorunu çözecek şekilde yapılmalıdır. Biz sendika olarak üyelerimiz ile birlikte, il müdürlüklerine gönderilen yazıyı müdürlüklerin inisiyatifine bırakmayacağız, yazının hem gereğinin yapılmasının, hem de kreşlerin olması gerektiği gibi kamu hizmeti olarak ücretsiz, 7/24 esasına göre çalışacak kreşler olarak açılması için konuyu takip edecek, mücadele edeceğiz” dedi.

Yorum Ekle

En Çok Okunan Haberler

SAĞLIK PERSONELİ HANGİ İLLERDE DAHA FAZLA MAAŞ ALI…

SAĞLIK PERSONELİ HANGİ İLLERDE DAHA FAZLA MAAŞ ALIYOR

Sağlık Personellerine kalkınmada öncelikli olarak belirlenen yerlere sürekli görevle atanarak görev yaptıkları yer için belirlenmiş oranlarda ek özel hizmet t...

Devamı...

YENİ YILDA HEMŞİRE MAAŞLARI NE KADAR OLACAK?

YENİ YILDA HEMŞİRE MAAŞLARI NE KADAR OLACAK?

KPSS 2014/2 alımlarında hemşire kadrolarına başvuracak adaylar işe başladıktan sonra ne kadar maaş alacağını merak etmekte. Hemşireler ağırlıklı olarak lise ve üniversite mezunu olarak KPSS ...

Devamı...

Haberlere Yapılan Son Yorumlar

Copyright © 2014 Bağımsız Sağlık Sen. Tüm Hakları Saklıdır.

Premium templates by bigtheme.org